data:wiki


Odjíždíte na dovolenou nebo i prodloužený víkend? Nebo delší dobu neobýváte byt z jiných důvodů?

  • Uzavřete teplou i studenou vodu ventilem u vodoměru. Předejdete tak poruše na vodoinstalaci nebo jiných spotřebičů (pračka, myčka, protékající záchod) a příp. vytopení sousedů nebo vysokou spotřebu vody. Nespolehejte se na pojištění domu nebo pojištění domácnosti - škody způsobené vodou jsou opravdu velmi vysoké. Zbytečně velká spotřeba vody se navíc projeví při ročním vyúčtování a to určitě nechcete. Navíc, pravidelná manipulace s ventily (zavření - otevření) prodlužuje jejich životnost, nedochází k jejich „zalehnutí“ a tím pak stížená nebo dokonce znemožněná manipulace resp. uzavření vody. Pravidelná kontrola ventilů se tak vyplatí. Kdykoliv, z nenadání, budete potřebovat uzavřít vodu a ono to nepůjde.
  • Uzavřete plyn u plynoměru. Omezte spotřebu elektřiny. Uzavřete kohout plynu u plynoměru. Plynové spotřebiče jsou pravidelně každý rok kontrolovány, přesto může vzniknou porucha na plynových spotřebičích (porucha pojistky zhasnutí plamene, netěsnost přívodu, kohoutků apod. hlavně u starších plynových sporáků a trub). Omezením spotřeby elektřiny se rozumí vypnutí nepoužívaných elektrospotřebičů, jsou to např. televize, audiotechnika, PC ale třeba i elektrické trouby a varné desky které jsou v tzv. standby režimu. Varnou konvici raději také vytáhněte ze zásuvky. Oblíbené konvice na podstavci mohou v extrémních případech způsobit i požár. V hotelových pokojích jste se taky určitě setkali s centrálním odpojením elektřiny (aktivace na kartu) a opodstatnění to má, ikdyž je to na úkor komfortu. U TV nebo rozhlasu používající STA je to doporučeno vždy. Úder blesku v okolí domu nebo dokonce do jímací soustavy domu mohou tyto spotřebiče poškodit. Odpojení od STA a elektřiny se tedy doporučuje vždy. „Centrální“ vypnutí elektřiny v rozvaděči na chodbě se nedoporučuje. Jistě máte v bytě ledničku nebo mrazák. Samozřejmě, pokud byt nikdo neobývá a v bytě není potřeba provozovat jakýkoliv spotřebič, vč. ledničky, vypnutí elektřiny v celém bytě se naopak doporučuje.
  • Na závěr bych rád upozornil, že veškeré náklady, které družstvo (a díky laxnímu přístupu některých členů někdy i zbytečně) vynaloží jdou z našich tedy (omlouvám se za tento plurál) především Vašich peněz, peněz členů družstva. Važte si, milí členové, že přes veškerou inflaci (píšu v roce 2023) jsme zatím museli zvýšit „pouze“ odvody za energie a vodu, a že fondy, které jsou určeny pro přímé náklady, splácení úvěru a údržbu domu zůstaly na stejné výši, přesto, že řemeslné služby a materiály jsou čím dál více dražší. Splácí se úvěr za nové výtahy, jejich pravidelný servis, poplatky za správu nemovitostí (odečty a vyúčtování služeb), účetní služby, pravidelné revize (elektro, požární, plynové) a další, to vše je bohužel dražší a dražší. I přesto, že se některé drobné opravy snažíme řešit svépomocně, kolikrát ve svém volném čase, a neplatit tak režijní náklady firem např. výjezdy, práci a odhalování závad, né vše jsme schopni zvládnout. Tak nás prosím nenuťte, abychom to museli na Váš úkor, na úkor zvýšení fondu oprav měnit. Vše má totiž své meze.

scan_dluhy_prevod_drust_podilu-koral.jpg

  • data/wiki.txt
  • Poslední úprava: 29.09.2023 11:13
  • autor: root